Lambrusco
Lambrusco to lekko musujące wino z północy Włoch, z regionu Emilia-Romania, produkowane metodą Charmata. Tradycyjnie lambrusco jest winem czerwonym wytrawnym (secco), ale produkuje się także półsłodkie (amabile) lub słodkie (dolce), a także wina białe. Poziom nasycenia dwutlenkiem węgla może wahać się od zerowego poprzez frizzantino, frizzante, semi-spumante do spumante.
32,00 zł
Lambrusco - historia
Lambrusco to jedno z najstarszych win w historii Italii. Jego nazwa wywodzi się od labrusca, którą Rzymianie określali dziką winorośl rosnącą wzdłuż granic pól, z której produkowano wino. Niektórzy enolodzy uważali, że odmiana Lambrusco nie jest tzw. winoroślą właściwą (co według norm UE uprawnia do użycia nazwy wino) i wskazywali na możliwe związki z winoroślą lisią (łac. vitis labrusca). Liczne badania, przeprowadzone m.in. w 2009 roku, potwierdziły jednak, że pochodzą one od lokalnych dzikich winorośli.
W XVIII i XIX wieku nastąpiła ewolucja win musujących. W roku 1814 w Modenie hrabia Vincenzo Dandolo opublikował instrukcje prawidłowej produkcji i sprzedaży czystych win Lambrusco. Jego popularyzacja miała miejsce w połowie XX wieku, kiedy z wina lokalnego, stało się winem znanym na całym świecie. Wtedy to na rynku pojawiło się wino o półsłodkim smaku i niskiej zawartości alkoholu, skierowane przede wszystkim do amerykańskich konsumentów. Lambrusco zaczęło być kojarzone z tanim winem wątpliwej jakości. Na szczęście niektórzy winiarze wciąż produkowali tradycyjne, jakościowe Lambrusco, które z czasem zostało docenione, przyczyniając się do jego odrodzenia.
Lambrusco - metoda produkcji
Lambrusco, podobnie jak prosecco, produkowane jest metodą Charmata - co oznacza, że końcowa część fermentacji zachodzi w szczelnie zamkniętych kadziach. Wino raczej nie jest przeznaczone do starzenia, a do szybkiej konsumpcji.
Lambrusco - rodzaje
Lambrusco jest tradycyjnie kojarzone z winami czerwonymi lekko musującymi - frizzante, choć ich gama jest znacznie szersza. Nazwa podlega chronionemu oznaczeniu geograficznemu i może być stosowana tylko przez winiarzy z Emilii-Romanii oraz części Lombardii, przez co od 2013 roku winiarze z regionu Veneto i Piemontu utracili możliwość sprzedawania swoich win pod tą nazwą.
Do produkcji Lambrusco kwalifikuje się grupa 12 szczepów. Głównie wykorzystywane są trzy: lambrusco salamino (najciemniejszy i najpowszechniejszy), lambrusco di Sorbara (najjaśniejszy i najszlachetniejszy) oraz lambrusco grasparossa (bardziej taniczny).