Porto
Porto to portugalskie wino wzmacniane, najczęściej słodkie lub półsłodkie. Wzmacniane dodatkiem brandy (neutralnego spirytusu winnego). Produkowane w regionie Porto, którego nazwa pochodzi od miasta Porto na północy Portugalii, jednej z najstarszych apelacji winiarskich na świecie, wyodrębnionej już w 1756 roku, a w roku 2001 wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Do produkcji porto można używać ok. 30 odmian winogron uprawianych w dolinie rzeki Douro. Są to głównie: Touriga Francesa, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Tinta Amarela i Tinto Cão. Po zbiorach wino pozostaje w winnicach, gdzie dojrzewa do wiosny następnego roku, po czym zostaje przewiezione do miasteczka Vila Nova de Gaia u wybrzeża Atlantyku, gdzie jest leżakowane, mieszane i butelkowane.
Porto - co to jest? Co to za wino?
Porto to portugalskie wino wzmacniane, najczęściej słodkie lub półsłodkie. Wzmacniane dodatkiem ok. 77-procentowej brandy (neutralnego spirytusu winnego), w proporcjach 115 litrów brandy na 435 litrów fermentowanego wina. Produkowane w regionie Porto, którego nazwa pochodzi od miasta Porto na północy Portugalii, jednej z najstarszych apelacji winiarskich na świecie, wyodrębnionej już w 1756 roku, a w roku 2001 wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Porto historia
Historia i kariera porto, podobnie jak innych win wzmacnianych, wiąże się z upodobaniem Anglików do alkoholu i ich dominacją w handlu morskim. Nazwa wina pochodzi od miasta Porto, położonego u ujścia rzeki Douro. Pierwsze dane świadczące o eksporcie wina do Anglii pochodzą już z 1353 roku. Z upływem lat popularność porto na rynku brytyjskim wiązała się ze stanem stosunków angielsko-francuskich. W chwili ich pogorszenia dochodziło do utrudnień lub wręcz całkowitego ucięcia dostaw ulubionych przez mieszkańców Albionu win bordoskich, które siłą rzeczy, a raczej nałogu, musiały być czymś zastąpione.
Porto produkcja
Do produkcji porto można używać ok. 30 odmian winogron uprawianych w dolinie rzeki Douro. Są to głównie: Touriga Franca (Touriga Francesa), Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Tinta Amarela i Tinto Cão. Owoce są następnie odszypułkowane, miażdżone i przekształcane w wino w procesie maceracji, celem wydobycia koloru, garbników i aromatów. Fermentacja odbywa się zazwyczaj w kadziach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze (28-30°C), aż do uzyskania odpowiedniego stopnia słodyczy (baumé). Na tym etapie dodaje się brandy winogronową, a następnie leżakuje w stalowych kadziach lub drewnianych beczkach.
Rodzaje porto
Porto może posiadać różny styl zależny od rodzaju winogron, sposobu dojrzewania i mieszania.
W zależności od sposobu produkcji i dojrzewania porto możemy podzielić na:
- White - białe porto produkowane z białych winogron, leżakowane w dużych, dębowych kadziach zwykle 2-3 lata.
Może być słodkie lub bardziej wytrawne; - Ruby - podstawowa wersja porto produkowana z czerwonych winogron, o rubinowej barwie uzyskanej dzięki krótkiemu dojrzewaniu w dużych, dębowych kadziach - zwykle 2-3 lata;
- Tawny - porto o intensywnej brązowo-miedzianej barwie oraz dojrzałym bukiecie uzyskanym dzięki dłuższemu leżakowaniu w dębowych beczkach, minimum 3 lata - średnio 3-5 lat;
- Reserve - porto Ruby lub Tawny wyższej jakości, otrzymywane z winogron nieco wyższej jakości, z lepszych roczników, czasami leżakowane nieco dłużej;
- Colheita - porto pochodzące z określonego rocznika, leżakowane w dębowych beczkach co najmniej 7 lat;
- Vintage - porto pochodzące z najlepszych roczników, dojrzewające zazwyczaj w dębowych kadziach oraz w butelkach, butelkowane od 2 do 3 lat po zbiorze;
- LBV (Late Bottled Vintage) - porto pochodzące z określonego rocznika, dojrzewające zazwyczaj w dębowych kadziach oraz w butelkach, butelkowane od 4 do 6 lat po zbiorze.
Porto - najwięksi producenci
Najlepiej sprzedającą się marką porto na świecie jest Porto Cruz. Do najbardziej znanych producentów porto należą: Sandeman, Fonseca, Graham's, Niepoort, Kopke czy Borges.