ASKANELI

Askaneli to obecnie jedna z czołowych gruzińskich firm winiarskich. Została założona w 1998 roku przez braci Czkhaidze. Jej historia zaczęła się w małej wioscie Askana, położonej w regionie Guria, niedaleko Morza Czarnego. W Askanie do dziś stoi stara piwnica (marani), zbudowana przez przodka założycieli firmy – Antimoza Czkhaidze. Antimoz i jego rodzina wytwarzali wina starą gruzińską metodą w glinianych naczyniach – zwanych Qvevri. W jego dawnej, piwnicy znaleziono amforę datowaną na 1880 rok. Data ta znalazła się we współczesnym logo winiarni.

Tradycję winiarską Antimoza postanowili podtrzmać trzej bracia Czkhaidze zakładając firmę Askaneli Brothers. Nieduże przedsięwzięcie zaczęło się błyskawicznie rozrastać, by wkrótce dobić do krajowej czołówki pod względem skali produkcji. Różne czynniki spowodowały jednak, że bracia się biznesowo rozstali – ostatecznie właścicielem Askaneli został Gocha 
Chkhaidze.

Askaneli jest właścicielem setek hektarów winnic, m.in. w Kakheti – strefie Kindzmarauli i Gurii – dystryktu Ozurgeti. Do największych osiągnięć firmy można zaliczyć ocalenie jednego z najbardziej unikalnych gatunków wina zwanego Czkhaveri. Firma posiada dwie winiarnie w Kachetii i Tbilisi oraz jedną destylarnię w Gurii.

Oprócz win, Askaneli produkuje również kilka doskonałych odmian brandy i tradycyjnej czaczy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium