Światowy Dzień Wina Malbec

Światowy Dzień Wina Malbec

Malbec lub Côt to francuska odmiana czarnych winogron. Podstawowa odmiana winorośli w apelacji Cahors, gdzie stanowi co najmniej 70% upraw. Uprawiany jest również w regionie Sud-Ouest (Francja Południowo–Zachodnia) i Bordeaux, zwłaszcza na Lewym Brzegu, jednak w winach bordoskich stanowi kilka procent kupażu. We Francji jej obszar upraw obejmuje do 5 000 hektarów, ale w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat zmniejszył się o połowę.

Malbec występuje głównie w Argentynie, gdzie trafił z Francji w roku 1868, sprowadzony przez francuskiego agronoma Michela Pougeta. Dziś, to właśnie w tym kraju znajduje się jej największy obszar uprawy, który szybko stał się winiarską wizytówką Argentyny. W szczytowym momencie osiągał nawet 50 000 hektarów. Obecnie obejmuje 25 000 hektarów. 

Odmiana ta jest dość wrażliwa na mróz i uważana za odmianę bardzo kapryśną. Nie lubi gleb mokrych, preferuje gleby wapienne, gliniasto-żwirowe lub gliniasto-wapienne.

Z tej odmiany winorośli można uzyskać wina dobrze wybarwione, garbnikowe i aromatyczne. Wyczujemy bakalie, czarne porzeczki, śliwki oraz przyprawy. Zdecydowanie nadają się do leżakowania.

Pod względem smaku wina południowoamerykańskie wytwarzane z winogron Malbec mają niektóre cechy charakterystyczne dla win z Cahors, a jednocześnie mają bardziej bujny aromat ze względu na klimat w Nowym Świecie.

Potrawy

Szczególnie odpowiednim towarzyszem malbeca są mięsa: wołowe steki, żeberka, wszelkie mięsa grillowane i duszone. Starsze roczniki, gdy wino zyskuje na finezji, pasują do bardziej wyrafinowanych kuchni, a nawet smażonego na patelni foie gras.

Propozycje

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium