Rzut oka na Gordon & MacPhail

Rzut oka na Gordon & MacPhail

Gordon & MacPhail jest jedną z najstarszych niezależnych firm butelkujących whisky w Szkocji. Historia jej powstania sięga roku 1895, kiedy to w jednej z kamienic przy South Street w Elgin, James Gordon i John Alexander MacPhail otworzyli własny sklep z alkoholem. Jednym z pierwszych zatrudnionych pracowników sklepu był John Urquhart, który wkrótce zaczął pomagać właścicielom przy wyborze i kupnie beczek oraz przy tworzeniu „blendów”, a w przyszłości został spadkobiercą interesu. Siedziba zarządzanej przez 4. pokolenie potomków Urquharta firmy wciąż znajduje się w tym samym miejscu w Elgin. Gordon & MacPhail już na początku XX wieku zdobyła licencję na butelkowanie destylatów z tak znanych gorzelni jak: Macallan, Glenlivet, Glen Grant, Longmorn, Linkwood czy Mortlach i wkrótce zaczęła specjalizować się w whisky Single Malt, co dla wielu osób z branży było wówczas czymś zupełnie niecodziennym i mało zrozumiałym. Dzięki takiemu podejściu nie ma w tym momencie na świecie „bottlera", który w swoich magazynach posiada tak dużo starych beczek, nawet z lat 30., 40. czy 50.

Na przestrzeni lat firma zabutelkowała wiele whisky, w wielu różnych seriach. W roku 2018, przy okazji gruntownego rebrandingu, ograniczono ich liczbę z 14 do 5. Wstępem do aktualnej oferty Gordon & MacPhail jest seria Discovery, opisywana jako "Witajcie w portfolio G&M". W jej skład wchodzą butelki oznaczone trzema różnymi kolorami: zielonym, szarym i fioletowym, zawierające w środku odpowiednio: whisky leżakowaną tylko w beczkach po bourbonie, whisky dymną oraz whisky dojrzewającą wyłącznie w beczkach po sherry.


Historia kolejnej serii - Distillery Labels - sięga zamierzchłych czasów, w których większość destylarni dostarczała single malt wyłącznie do "blendów", a Gordon & MacPhail zawarła z wybranymi producentami specjalne umowy licencyjne na butelkowanie i dystrybucję ich whisky. Każda z nich posiadała indywidualną, specjalnie zaprojektowaną etykietę charakterystyczną dla danej marki. Mimo tego, iż na przestrzeni lat seria ta dość mocno się skurczyła, to dzięki długotrwałym relacjom biznesowym, wciąż znajdziemy w niej destylaty z Mortlach, Linkwood, Longmorn, Ardmore, Strathisla, Glentauchers czy Glenburgie.Najbardziej rozpoznawalną serią w asortymencie Gordon & Macphail jest bez wątpienia Connoisseurs Choice, której historia liczy sobie już przeszło 50 lat. Jej pomysłodawcą był w 1968 roku George Urquhart. Ta ówcześnie pionierska kolekcja dawała relatywnie mało znanym gorzelniom destylującym przede wszystkim na potrzeby "blendów", doskonałą okazję do zaprezentowania swojej whisky w najprostszej formie - jako single malt. Wyznaczyła ona jednocześnie nowy trend butelkowania oraz spopularyzowała tą kategorię whisky na całym świecie. Connoisseurs Choice to przeszło 2000 butelek z prawie 100 szkockich destylarni.Do dwóch najbardziej prestiżowych serii w ofercie G&M należą Private Collection oraz Generations. W skład pierwszej z nich wchodzą unikalne i leciwe single malt oraz single grain, osobiście wyselekcjonowane przez członków rodziny Urquhart, stanowiące wyjątkowy rozdział w historii szkockiej whisky. Druga zaś dedykowana jest jednym z najdłużej dojrzewanych szkockich single malt, jakie kiedykolwiek zabutelkowano, ze słynną 75-letnią Mortlach oraz 80-letnią Glenlivet na czele.

          
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Gordon & Macphail:


KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium