Rum - amerykański, europejski czy... azjatycki?

Alkohole na prezent typu bacardi, captain morgan

Z czym większość osób kojarzy sobie rum? Po wypowiedzeniu nazwy tego trunku prawie natychmiast na myśl przychodzą Karaiby, palmy, ocean, piaszczyste plaże, ale też… piraci! Czy to dobre skojarzenie? W pewnym sensie tak, lecz skrywa się za tym pewien stereotyp, który niestety nie ma pokrycia z rzeczywistością, bo… czy wiecie, że rum najprawdopodobniej pochodzi z Azji? Jesteście ciekawi, od czego wszystko się zaczęło? W takim razie na pewno spodoba Wam się poniższy tekst — dowiecie się, jak to się stało, że rum Havana Club, Kraken czy Barcelo gości dziś u nas w Europie. Zachęcamy do lektury!

 

Kraina Azteków czy wyspa Papuasów?

Z czego przede wszystkim produkuje się rum? Podstawowym składnikiem jest trzcina cukrowa, która początkowo występowała wyłącznie na terenach… Papui-Nowej Gwinei około 4000 lat p.n.e. Następnie przewieziono ją do Azji Południowej, a w 800 roku n.e. Arabowie przetransportowali ją do Europy. Co było dalej? Trzcinę zabrał ze sobą Kolumb, a po odkryciu Hispanioli zauważył, że roślina bardzo dobrze się przyjęła w tamtejszych warunkach. Podsumowując — właśnie w taki sposób trzcina trafiła do Ameryki. Nieco później, bo w XVII wieku wydarzenie to zaowocowało rozpoczęciem produkcji rumu na wyspie Barbados. Ciekawostką jest fakt, że początkowo rum wykorzystywano jako środek przeciwko dolegliwościom związanym z alkoholem. Dobrze, ale pewnie każdego interesuje to, skąd wzięło się etykietowanie rumu jako alkoholu typowo pirackiego, prawda?

Oczywiście w tym przypadku chodzi o… swego rodzaju szantaż. Piraci napadali na statki, rabując je z kosztowności, a przede wszystkim z rumu. Trzeba zauważyć, że były to okręty handlowe, „łączące” Amerykę z Europą. Co te rabunki miały na celu? Zmuszenie właścicieli destylarni, jak i pośredników do opłacenia okupu. Oprócz tego piraci wprost uwielbiali smak słodkiego rumu, a poza tym w grę wchodziło również podniesienie morale wśród załogi.

Co warto spróbować, udając się do Ameryki?

Ameryka — zarówno północna, południowa, jak i środkowa — to popularny cel wielu wycieczek. Nie ma się co dziwić, wyróżnia ją bogactwo kulturowe oraz niezwykła dla europejczyków fauna czy flora. Wyjeżdżając jednak do Nikaragui, Martyniki, Kuby czy Dominikany nie sposób nie spróbować porządnego napitku w jednym z tropikalnych barów. Jadąc do Ameryki, alkoholi jest od wyboru do koloru! Co można wybrać? Rozrywkową tequilę w „czaszkowej” butelce, rum Havana Club 7, Dictador 12 czy Barcelo. Rum zalany colą z dodatkiem limonki — Cuba Libre — czy istnieje coś bardziej wakacyjnego niż ten drink…?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium