Rekordowa beczka whisky Ardbeg

Rekordowa beczka Ardbeg

Słynna destylarnia Ardbeg właśnie ogłosiła, iż sprzedała "Beczkę nr 3" z rocznika 1975 za rekordową kwotę 16 milionów funtów. Za jej zakup odpowiada anonimowa kolekcjonerka mieszkająca w Azji. Eksperci twierdzą, iż transakcja przekroczyła wszelkie rekordy aukcji dla beczki whisky single malt. W zeszłym miesiącu bowiem, beczka Macallana z 1988 roku została sprzedana na Whisky Hammer za nieco ponad milion funtów, po tym jak 34 lata temu kupiono ją za jedyne 5000 funtów.

Wspomniana Ardbeg została wydestylowana w 1975 roku i była pierwotnie przechowywana w dwóch oddzielnych beczkach. W 2014 roku ich zawartość przelano do jednej beczki po sherry, z której obecnie można by otrzymać 440 butelek o pojemności 0,7 L i wartości 36 000 funtów każda. Whisky posiada sporo nut orzechów brazylijskich w toffi, oleju lnianego, kwitnącej czarnej porzeczki, słodkiego, aromatycznego torfowego dymu oraz odrobiny tytoniu.

Trunek ma być stopniowo butelkowany dla nowego właściciela w okresie najbliższych pięciu lat.

Właściciel Ardbega obiecał przekazać część kwoty uzyskanej ze sprzedaży, a dokładnie 1 miliona funtów, na cele społeczności lokalnej.

(źródło: Ardbeg)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium