Koniak - znakomity pomysł na prezent z klasą

Dobry koniak na prezent w eleganckim opakowaniu

Koniak nie od dziś kojarzony jest z luksusem oraz elegancją. Zawdzięcza to przede wszystkim cudownemu bogactwu smaku oraz długiej tradycji destylacji, z czym dodatkowo wspaniale współgrają ozdobne butelki oraz opakowania, stanowiące dla niego fenomenalną oprawę. Nic zatem dziwnego, że dobre koniaki są wybierane na prezent niemal na każdą okoliczność, a moda na nie przemija od wieków.

Jaki koniak będzie najlepszy na prezent? Jeżeli stoicie właśnie przed takim dylematem i chcecie dowiedzieć się więcej o tym szlachetnym trunku, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu!

Czym są koniaki? Warto to wiedzieć, gdy planujemy wręczyć je na prezent

Koniaki na prezent sprawdzają się zarówno jako podarunek dla osoby bliskiej, jak i przełożonego, kontrahenta, a także alkohol w dobrym guście przewidziany na wykwintny bankiet. Wszyscy bowiem doceniamy wyrafinowane smaki, ich królem zaś jest właśnie koniak, którego bukietami możemy się rozkoszować dzięki tradycyjnym firmom go produkującym i konkurującym na rynku o nasze względy.

Koniak jest ok. 40% destylatem winnym, którego krajem ojczystym jest Francja. Znana nazwa została zastrzeżona wyłącznie dla wyrobów pochodzących z okolic miejscowości Cognac. Słynny alkohol, wytwarzany tam wyłącznie z trzech określonych odmian białych winogron, nazwano eau-de-vie du Cognac, to znaczy: „woda życia”. Warto podkreślić, że technologia wytwarzania pozostała praktycznie niezmienna od 300 lat, co również przyczynia się do tego, iż dobre koniaki są wyśmienitym pomysłem na prezent utożsamiany z marką oraz klasą.

Jaki koniak na prezent? Przyjrzyjmy się bliżej renomowanym markom

W potocznym rozumieniu określenie “koniak” obejmuje współcześnie dużo szerszą gamę alkoholi, niż oryginalne produkty z Cognac. Jaki zatem koniak będzie najlepszy na prezent? O wybór konsumenta konkurują znamienite marki. Aby Wam go ułatwić, przyjrzyjmy się bliżej tuzom koniakowego uniwersum.

Hennessy na prezent - przez wielu uznawany jest za koniak będący numerem 1 na świecie. Od pokoleń firma znajduje się w rękach tej samej rodziny i pochodzi oczywiście z departamentu w południowo-zachodniej Francji, w którym leży miasto Cognac. Marka jest kojarzona z najniezwyklejszą kolekcją eaux-de-vie jeśli chodzi o wiek oraz jakość. Wielowiekowa tradycja wytwarzania pozwala Hennessy szczycić się słynnym, aromatycznym i zarazem orzeźwiającym w smaku trunkiem, który najlepiej pić w klasycznym stylu - ogrzewając go dłonią - bądź też na kostce lodu.

Remy Martin na prezent - jeśli poszukujecie trunku pochodzącego z prowincji Cognac, również ten Remy Martin powstaje z winogron pochodzących z sześciu ustawowo wyznaczonych rejonów upraw, szczycących się prawem do używania nazwy "Fine Champagne Cognac". Destylaty w przeważającej większości pochodzą z Grande Champagne i liczą sobie od 10 do 37 lat. Do produkcji wykorzystywane są winogrona szczepów Ugni Blanc oraz Folle Blanche i Colombard. Powolna, podwójna destylacja dokonuje się w małych, miedzianych alembikach, leżakowanie w beczkach z francuskiej dębiny Limousin.

Ararat na prezent - to światowa marka ormiańskiej brandy, będąca symbolem najwyższej jakości. Najdobitniejszym tego dowodem jest fakt, iż już w 1902 roku Ararat wygrywając nagrodę Grand-Prix w Paryżu zdobył tak ogromne uznanie Francuzów, że producent otrzymał pozwolenie na nazywanie swoich trunków „koniak Ararat”.
Głębokie i unikatowe smaki wydobywane z ormiańskich winogron powodują, iż starsze roczniki idealnie jest sączyć solo lub na kostce lodu, młodsze wersje zaś znakomicie wydobywają swe walory smakowe w koktajlach.

Torres na prezent - jest zjawiskowym efektem połączenia destylatów win białych, pochodzących wyłącznie z katalońskich odmian winogron. Są to macabeu, parellady i xarel-lo. To uwielbiane przez koneserów brandy dojrzewa w wysokiej jakości beczkach z amerykańskiego dębu, z wykorzystaniem hiszpańskiej metody „solera”. Kluczem do uzyskania unikatowego, intensywnego aromatu oraz zdecydowanego smaku stanowi m.in. połączenie nut czarnej kawy, czekolady, suszonych owoców i przypraw korzennych i słodkiej wanilii. Torres jest hiszpańskim brandy nr 1!

Metaxa na prezent - to jeden z dwóch najbardziej znanych trunków rodem ze słonecznej Grecji, który jest tam tworzony od ponad 100 lat. Nie dziwi zatem, że słodkawym, a jednocześnie żywym oraz nacechowanym szlachetnością smakiem przywołuje wspomnienia zjawiskowych greckich plaż i niedoścignionych zabytków. Uzyskiwany jest on z połączenia trzech gatunków czerwonych winogron - Savatiano, Sultanina i Black Corinthwinogron. Leżakowanie w dębowych beczkach dokonuje się na przestrzeni 3 do 30 lat, a wśród tajników receptury znajdują się m.in. płatki róż czy sezonowane muskatowe wina z wysp Samos i Lemnos.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium