Kilka nowości z Highlands

Kilka nowości z Highlands

W ostatnim czasie oferta kilku destylarni ze szkockich Highlands powiększyła się o nowe edycje whisky. Wydają się one na tyle ciekawe, że postanowiliśmy je Państwu nieco przybliżyć. 

Zaczniemy od Glenmorangie, która w październiku wypuściła aż dwie single malt. Pierwsza z nich, limitowana Glenmorangie A Tale of the Forest, inspirowana jest leśnymi spacerami Dr. Billa Lumsdena - kreatora whisky Glenmorangie. Użyty do jej produkcji słód jęczmienny, wysuszono przy użyciu leśnych botaników, tj.: jagód jałowca, kory brzozy, kwiatów wrzosu oraz odrobiny torfu. W rezultacie otrzymano bardzo zaskakującą whisky - tak bujną i liściastą jak sam las, z akcentami igieł sosnowych, leśnego mchu, jałowca, eukaliptusa, mięty, gorzkich pomarańczy i subtelnego dymu. Autorką opakowania A Tale of the Forest jest tajska artystka i ilustratorka Pomme Chan, która przedstawiła na nim swoją wizję lasu. 

Glenmorangie 12 yo Palo Cortado jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2020 roku serii Barrel Select Release. Pierwsze 8 lat spędziła w beczkach po bourbonie, a ostatnie 4 w trudnych do znalezienia beczkach po Palo Cortado – nigdy wcześniej nie wykorzystywanych do starzenia Glenmorangie. Palo Cortado to rzadki rodzaj sherry, który powstaje przez przypadek, gdy znajdujący się na jej powierzchni kwiat drożdżowy (tzw. flor) obumiera i dalsze dojrzewanie przebiega oksydacyjnie. W efekcie powstała złożona i orzechowa whisky, z nutami ciemnej śliwki, mlecznej czekolady, orzechów brazylijskich oraz słodkich przypraw.

Pracująca na granicy Highlands i Lowlands destylarnia Glengoyne zapowiedziała wielki powrót wersji 15-letniej. W składzie nowej Glengoyne 15 yo znajdą się whisky leżakowane w pierwszy raz napełnionych beczkach po bourbonie oraz po sherry, zabutelkowane z mocą 43%. Jej profil smakowo-zapachowy opisywany jest jako słodowy, z nutami świeżego siana, suszonych owoców, cytrusów, dzikiej róży, owoców tropikalnych, wanilii oraz jabłek z cynamonem, przechodzących w wytrawny, przyprawowy, lekko dębowy finisz. Whisky ma trafić do podstawowej oferty gorzelni.

Nową pozycję w stałej ofercie zaprezentowała również Fettercairn. Do zestawienia Fettercairn 18 yo wykorzystano destylaty z beczek bo bourbonie (pierwsze i drugie napełnienie), finiszowane w beczkach z dębu szkockiego, zabutelkowane z mocą 46,8%. Whisky posiada tropikalny styl, z nutami migdałów w cukrze, marakui, guawy, brioszki, owoców jagodowych, wanilii, kakao oraz przypraw do pieczenia.
 
Do sprzedaży trafiła także nowa organiczna Deanston - Deanston 2000 21 yo Organic, wyprodukowana z organicznego, wolnego od pestycydów słodu pochodzącego z ekologicznej słodowni, w całkowicie wyczyszczonej i certyfikowanej przez Organic Food Federation aparaturze. Początkowe lata spędziła w organicznych beczkach po bourbonie, które nadały jej lekko woskowego, cytrusowego charakteru, po czym na ostatni okres leżakowania trafiła do ekologicznych beczek po sherry Fino, dzięki któremu zyskała intensywnej kwiatowości. Ponadto znajdziemy w niej nuty soczystych rodzynek, dżemu truskawkowego, wiśni w czekoladzie, kandyzowanych owoców z kremem cynamonowo-czekoladowym, miodu, espresso oraz dębu.
 
Na koniec zostawiliśmy gorzelnię Loch Lomond, która właśnie zaprezentowała najstarszą single malt w swojej historii. Loch Lomond 54 yo wydestylowano w 1967 roku i leżakowano najpierw w beczkach refill American Hogsheads, po czym w roku 1994 przelano ją do beczek refill European Oak Sherry Hogsheads. Whisky zabutelkowano z mocą 42,1%, w naturalnym kolorze, bez filtracji na zimno oraz limitowanej ilości 55 sztuk. Jej zapach opisywany jest jako elegancki i wysublimowany, z kremem karmelowym, świeżymi strąkami wanilii, roztopionym brązowym cukrem, marmoladą pomarańczową z pomarańczową skórką oraz prażonym dębem. W smaku powinniśmy znaleźć nuty cierpkiego ananasa i cytrusów, z miodową słodyczą oraz suszonymi owocami i rodzynkami, przechodzącymi w długi, pełen zielonych owoców, kwiatów oraz rozgrzewających przypraw finisz.
 

 
(źródło: Glenmorangie, Glengoyne, Fettercairn, Deanston, Loch Lomond)


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium