
W ostatnim czasie oferta kilku destylarni ze szkockich Highlands powiększyła się o nowe edycje whisky. Wydają się one na tyle ciekawe, że postanowiliśmy je Państwu nieco przybliżyć.
Zaczniemy od Glenmorangie, która w październiku wypuściła aż dwie single malt. Pierwsza z nich, limitowana Glenmorangie A Tale of the Forest, inspirowana jest leśnymi spacerami Dr. Billa Lumsdena - kreatora whisky Glenmorangie. Użyty do jej produkcji słód jęczmienny, wysuszono przy użyciu leśnych botaników, tj.: jagód jałowca, kory brzozy, kwiatów wrzosu oraz odrobiny torfu. W rezultacie otrzymano bardzo zaskakującą whisky - tak bujną i liściastą jak sam las, z akcentami igieł sosnowych, leśnego mchu, jałowca, eukaliptusa, mięty, gorzkich pomarańczy i subtelnego dymu. Autorką opakowania A Tale of the Forest jest tajska artystka i ilustratorka Pomme Chan, która przedstawiła na nim swoją wizję lasu.
Glenmorangie 12 yo Palo Cortado jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2020 roku serii Barrel Select Release. Pierwsze 8 lat spędziła w beczkach po bourbonie, a ostatnie 4 w trudnych do znalezienia beczkach po Palo Cortado – nigdy wcześniej nie wykorzystywanych do starzenia Glenmorangie. Palo Cortado to rzadki rodzaj sherry, który powstaje przez przypadek, gdy znajdujący się na jej powierzchni kwiat drożdżowy (tzw. flor) obumiera i dalsze dojrzewanie przebiega oksydacyjnie. W efekcie powstała złożona i orzechowa whisky, z nutami ciemnej śliwki, mlecznej czekolady, orzechów brazylijskich oraz słodkich przypraw.
Pracująca na granicy Highlands i Lowlands destylarnia Glengoyne zapowiedziała wielki powrót wersji 15-letniej. W składzie nowej Glengoyne 15 yo znajdą się whisky leżakowane w pierwszy raz napełnionych beczkach po bourbonie oraz po sherry, zabutelkowane z mocą 43%. Jej profil smakowo-zapachowy opisywany jest jako słodowy, z nutami świeżego siana, suszonych owoców, cytrusów, dzikiej róży, owoców tropikalnych, wanilii oraz jabłek z cynamonem, przechodzących w wytrawny, przyprawowy, lekko dębowy finisz. Whisky ma trafić do podstawowej oferty gorzelni.

(źródło: Glenmorangie, Glengoyne, Fettercairn, Deanston, Loch Lomond)