Jak wzbudzić zachwyt przyjaciół? Serwując im Whisky Sour swojego wykonania!

Jak wzbudzić zachwyt przyjaciół? Serwując im Whisky Sour swojego wykonania!

Wyborna szkocka whisky kojarzy się tylko z klubem zarezerwowanym dla gentlemanów? Nic bardziej mylnego! Choć w obiegowej opinii whisky uchodzi za trunek, który bezwzględnie powinien być pity w naturalnej postaci, ten kultowy alkohol potrafi zachwycić w wielu rozmaitych odsłonach. Męską surowość, tradycyjnie łączoną z delektowaniem się jego niczym niezmąconym smakiem, da się z łatwością przełamać. Powstający na jej bazie znakomity drink to także prawdziwa klasyka gatunku! W dzisiejszym wpisie opowiemy o święcącym triumfy Whisky (Whiskey) Sour – koktajlu, który oczaruje każdego!

Narodziny nowego drinka na bazie szkockiej whisky

Niełatwo jest dziś ustalić, jaki kraj jest ojczyzną Whisky Sour, ponieważ o palmę pierwszeństwa rywalizują ze sobą Ameryka Północna oraz Południowa. W 1870 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o nim na łamach czasopisma wydawanego na terenie stanu Wisconsin. Według innych źródeł koktajl ten narodził się w Peru. Na długo jednak przed latami siedemdziesiątymi XIX wieku brytyjscy marynarze pili trunek, zbliżony do tego popularnego współcześnie drinka. Dzięki dodatkowi cytryny uzupełniał on ich dietę o witaminę C i w ten sposób przyczyniał się do zapobiegania rozwijaniu się niebezpiecznego dla zdrowia szkorbutu w trakcie wielomiesięcznych rejsów.

Whisky Sour – przystępna receptura, zaskakujący kontrastami charakter

Bez względu na to, czy w barku posiada się w blended czy i elegancki single malt, każdy rodzaj whisky znakomicie sprawdzi się do sporządzenia dopieszczającego nasze kubki smakowe Whisky Sour. Choć oryginalny przepis przewiduje wykorzystanie amerykańskiej żytniej whiskey, równie trafionym komponenntem będzie Whisky Scotch. Clou receptury drinka stanowi balans słodko kwaśny, odpowiednio dostosowany do wybranego przez siebie alkoholu, jak przykładowo Johnnie Walker albo Highland Queen.

Aby uzyskać charakterystyczną kwasowość koktajlu, dodaje się do niego sok cytrynowy lub limonkowy, bądź też mieszankę obydwu. Subtelną słodycz zapewni mu cukier, najlepiej pod postacią syropu. Tradycyjna wersja omawianego napoju przewiduje również białko kurzego jaja, jest ono jednak dodatkiem nieobowiązkowym. Warto jednakże rozważyć zdecydowanie się na ów nietypowy komponent, gdyż on właśnie odpowiedzialny jest za rozpieszczanie naszego podniebienia kremową, gładką, cudownie aksamitną konsystencją. Chętnie wykonywaną wariacją jest dopełnienie mikstury kilkoma kroplami Angostura Bitter. Całość wieńczy kilka kostek lodu i zdobi twist ze skórki pomarańczy albo cytryny.

Jeśli jest się dopiero na starcie niepowtarzalnej przygody z whisky, można rozpocząć ją od bardziej finezyjnej kompozycji, chociażby z Highland Queen lub Johnnie Walker. Whisky Sour daje ku temu znakomitą sposobność! Koktajl ten może przyrządzić w domu każdy miłośnik mocnych napojów, a niezwykły efekt, uzyskiwany dzięki nieskomplikowanej recepturze z pewnością zachwyci każdego degustatora swym zaskakującym kontrastami charakterem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium