Historia drinków bazujących na Bacardi - cz.1: Mohito i daiquiri

Historia drinków bazujących na Bacardi - cz.1: Mohito i daiquiri

Bacardi bez wahania uznać można za jednego z największych i najpopularniejszych producentów alkoholi na świecie. Ich produkty dostępne są na półkach sklepowych całego świata, a ich flagowe dzieło - biały rum - jest nieodłącznym składnikiem dziesiątek doskonale znanych drinków. Warto jednak zapytać - jak owe drinki powstały? Czy przepisy te są efektem pracy profesjonalnych miksologów, czy też może zwykłym przypadkiem? Opowiemy o tym w poniższym tekście – zapraszamy!

 

"My mojito in La Bodeguita…"


Najsłynniejszym drinkiem, do którego wykorzystuje się Bacardi rum jest bez wahania mojito. Jest to prawdziwa podstawa miksologii i stała pozycja w karciedrinków każdego baru na całym świecie. Gdzie leży jego sukces? W odświeżającym smaku oraz prostym przepisie, ot co. A jakie były początki owego drinka? Otóż pierwowzorem mojito był napój pity przez żyjącego w XVI wieku angielskiego korsarza, kapitana Drake'a. Pijał on tafię - czyli rodzaj taniego rumu uzyskiwanego z trzciny cukrowej - z dodatkiem soku z cytryny i mięty. Później, w czasach rozwoju firmy Bacardi przepis powrócił w swej udoskonalonej formie - tafię zastąpił czysty, biały rum Bacardi Superior, a cytryny zamieniono na limonki. Ze względu na klarowną naturę białego rumu, przepis wzbogacono o cukier trzcinowy. Wszystko to podawano na kruszonym lodzie z dodatkiem wody gazowanej, osiągając tym samym wyjątkową, niespotykaną wcześniej kompozycję. Warto także nadmienić, iż mojito przedstawiane jest często jako ulubiony napój Ernesta Hemingway'a. Legenda głosi, iż napisał on na ścianie hawańskiego baru La Bodeguita del Medio epigraf: "My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita." oznaczający w luźnym przekładzie "moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita". Dzisiaj jest to niejako podawane w wątpliwość - głównie ze względu na dominujący w jego książkach drink, jakim jest whiskey z sodą – niemniej jednak, nie sposób o fakcie nie wspomnieć.

A skoro o daiquiri mowa…


"...my daiquiri in El Floridita."


Bogaty, orzeźwiający i intensywny smak osiągnięty poprzez połączenie ledwie trzech składników... O jakim drinku mowa? Oczywiście o daiquiri! Ta mieszanka świeżo wyciśniętego soku z limonki, brązowego cukru oraz rumu Bacardi Superior podawana na kruszonym lodzie już od ponad stu lat jest prawdziwą podstawą wszelkich drinków przygotowywanych na rumie. Jak jednak powstała? Otóż odpowiedzią jest - w biurze amerykańskiego inżyniera górnictwa Jenningsa S. Koxa. Wymyślił on daiquiri jako prosty poczęstunek dla swojej załogi górników, dla których po dniu ciężkiej pracy w upale odrobina orzeźwienia znaczyła więcej, niż łyk wystawionego na słońce rumu. Stamtąd drink ten przeniósł się ostatecznie do barów, a tam... Tam pozostał do dziś, wciąż w swej niezmienionej formie.

Od założenia firmy Bacardi minęło już prawie sto pięćdziesiąt lat - nic więc dziwnego, iż w tym czasie powstały setki różnych drinków bazujących na ich flagowym, białym rumie. Sama oferta Bacardi także się powiększyła. Powstały takie produkty jak rum Bacardi Razz, Reserva, Carta Blanca, które to pozwalają na stworzenie kolejnych, nieznanych wcześniej kompozycji smakowych. Warto jednak pamiętać o klasykach smaku - w końcu są one obecne w każdej karcie alkoholi nie bez powodu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium