Chateauneuf du Pape

Chateauneuf du Pape

Chateauneuf du Pape to wino wytwarzane w departamencie Vaucluse w Dolinie Rodanu w okolicy Awinionu, w wiosce Chateaunef-du-Pape i czterech sąsiednich gminach.

Nazwa Chateauneuf du pape oznacza dosłownie "nowy zamek papieża” i rzeczywiście historia tej nazwy jest mocno spleciona z historią papieską. W 1308 papież Klemens V, wcześniejszy arcybiskup Bordeaux, przeniósł papiestwo z Rzymu do miasta Awinion. Jan XXII, który zastąpił Klemensa V, zrobił wiele, aby rozwinąć uprawę winorośli i praktyki winiarskie w regionie. Za jego czasów wina z tego obszaru stały się znane jako „Vin du Pape” – wino papieskie, termin ten stał się później „Châteauneuf-du-Pape”.

Châteauneuf-du-Pape ochronę prawną w systemie AOC uzyskało w 1933 r. Apelacja dopuszcza trzynaście różnych odmian winorośli, a winnice obejmują około 3200 hektarów. Produkuje się zarówno czerwone jak i białe wino Chateauneuf du Pape choć białe to zaledwie kilka procent produkcji.

W Châteauneuf-du-Pape najpopularniejszą odmianą jest Grenache noir, inne popularne to Mourvèdre i Syrah. Te trzy odmiany stanowią ponad 90% upraw w regionie.

Grenache ma słodki sok, który może mieć konsystencję prawie dżemu. Syrah jest zwykle dodawana, aby zapewnić kolor i przyprawę, podczas gdy Mourvèdre (znane w Hiszpanii jako Monastrell). dodaje elegancji i struktury do wina.

Niektóre wina są w 100% tworzone z Grenache, ale kilku producentów nalega na używanie w swojej mieszance przynajmniej symbolicznej ilości wszystkich trzynastu pierwotnie dozwolonych odmian. Jedną z niewielu posiadłości, w której uprawia się wszystkie te odmiany i stosuje je konsekwentnie w mieszankach, jest Chateau de Beaucastel.

Czerwone wina Châteauneuf-du-Pape są często opisywane jako ziemiste, z nutą smoły i skóry, są uważane za twarde i taniczne w młodości, ale zachowują swoją bogatą pikantność wraz z wiekiem. Często wykazują aromaty suszonych ziół powszechnych w Prowansji pod nazwą garique. Châteauneuf-du-Pape zdominowany przez Mourvèdre ma zazwyczaj wyższą zawartość taniny i wymaga dłuższego przechowywania w piwnicy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium