Ararat 25 yo Charles Aznavour Edition

Ararat 25 yo Charles Aznavour Signature Blend

Armenia to relatywnie mały kraj leżący na pograniczu Europy i Azji, o bardzo bogatej tradycji i historii, niestety momentami burzliwej, a nawet tragicznej. Wraz z sąsiednią Gruzją, uznawany jest za kolebkę światowego winiarstwa, skąd pochodzą najstarsze historyczne dowody produkcji wina, sięgające około 6000 lat wstecz. Od wielu stuleci Armenia słynie również z produkcji brandy i obecnie może pochwalić się jedną z największych liczb destylarni tego trunku per capita na świecie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek "ormiańskiego złota" jest Ararat, z historią sięgajacą 1887 roku.

Do jej produkcji wykorzystywane są wyłącznie lokalne szczepy białych winogron, uprawiane głównie w mocno nasłonecznionej dolinie Araratu, w tym tak rzadkie odmiany jak Garandmak i Voskehat, dzięki którym smak i aromat tutejszej brandy jest absolutnie wyjątkowy. Sfermentowany sok gronowy poddaje się dwuetapowej destylacji w alembikach. Tylko „serce”, a więc najczystsza i najdelikatniejsza frakcja destylatu, trafia do beczek. Te wykonywane są ręcznie, we własnej bendarni, z dębu kaukaskiego - mającego powyżej 70 lat. Odpwiednia struktura tego drewna nadaje przyszłej brandy charakterystycznych nut suszonych owoców, wanilii, czekolady i przypraw. Wykorzystywana podczas blendowania woda pochodzi z naturalnego źródła Katnakhbyur, doskonale oddającego charakter i smak trunku. Gotowy blend trafia na pewien czas z powrotem do beczek celem harmonizacji.

W obecnej, odświeżonej w 2021 roku, ofercie Ararat znajdziemy brandy: 3-, 5-, 7-, 10-, 15-, 20-, a nawet kilkudziesięcioletnie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak limitowana 25-letnia Ararat Charles Aznavour Edition, stworzona we współpracy ze słynnym francuskim artystą, o ormiańskich korzeniach - Charlesem Aznavourem, inspirowana jego drogą do światowej sławy. Największe sukcesy komozytora upamiętniają znajdujące się w jej składzie roczniki, wyselekcjonowane podczas jego wizyty w Armenii w 2017 roku. Destylat z roku 1956 symbolizuje pierwszy triumf piosenkarza w Paryżu. Destylat z roku 1960 wiąże się z powstaniem utworu "Je m'voyais déjà" / "It will be my day" (To będzie mój dzień), zdradzającego jego światową sławę, a destylat z roku 1981 uświetnia pojawienie się hitu "Une vie d'amour".

Brandy zachwyca głęboką barwą ciemnego bursztynu z mahoniowymi odcieniami, bogactwem aromatów suszonych owoców, wanilii, owoców leśnych, toffi, lukrecji i tytoniu oraz doskonale zbalanasowanym smakiem czekolady, orzechów, karmelu, kandyzowanej pomarańczowej skórki, z nutami lukrecji oraz leciwego dębu.

(źródło: Ararat)

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Ararat:


KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium