Wina Amarone

Wina Amarone

Amarone (właśc. Amarone della Valpolicella) to  klasyczne czerwone wytrawne wino produkowane na obszarze apelacji Valpolicella w regionie Veneto na północ od Werony.

Jest wytwarzane z trzech odmian winogron: corvina veronese , corvinone oraz rondinella. Choć wymagane są przynajmniej dwie odmiany. Mieszanka może być uzupełniona innymi lokalnymi czerwonymi odmianami, przy czym udział żadnej z nich nie może przekroczyć 10%.

Nazwa Amarone jest zastrzeżona dla win produkowanych z winogron podsuszanych w specjalnych warunkach  (np. na drewnianych suszarkach, lub matach zwanych arele). Proces ten nazywa się metodą appssimento. W trakcie wysuszania owoców zawartość wody spada o 40 % powodując podnoszenie się poziomu cukru. Przepisy apelacji wymagają, by proces ten trwał przynajmniej do 15 grudnia, po czym winogrona można poddać winifikacji. 

Amarone jest winem wytrawnym, więc cukier w całości musi się przekształcić w alkohol. Dlatego używane są specjalne drożdże, które nie obumierają w tak wysokim stężeniu alkoholu (Amarone osiąga nawet 17% alkoholu).

Wymagane jest przynajmniej dwuletnie starzenie w beczkach.

Dopiero po tym czasie możemy delektować się tym niemal gęstym,  trunkiem zachwycającym, wrażeniem słodyczy i cudownymi aromatami dojrzałych owoców, czekolady, a nawet cygar. Ponadto doskonałe Amarone charakteryzuje się zawsze wielką klasą, świetnie wkomponowanymi i miękkimi taninami oraz niezwykłą harmonią między wysoką zawartością alkoholu a pełnym i skoncentrowanym smakiem.

Wino można przechowywać przez kilkanaście lat a wyjątkowe nawet przez kilkadziesiąt lat. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium