Technika winiarska GOVERNO

Technika winiarska GOVERNO

Governo to technika winiarska wynaleziona prawdopodobnie w Toskanii w XIV wieku, aby pomóc w zakończeniu fermentacji i ustabilizowaniu wina. W XIX wieku technika została skodyfikowana przez barona Bettino Ricasoli uważanego za ojca współczesnego Chianti.        

Metoda polega na zachowaniu partii najzdrowszych i najbardziej dojrzałych zebranych owoców i pozostawieniu ich do częściowego wyschnięcia na stojakach. Jeśli fermentacja głównej partii zaczyna zwalniać lub wydaje się, że zbliża się do zablokowania fermentacji moszczu, dodaje się na wpół wysuszone winogrona, co następnie dostarcza drożdżom nowe źródło cukru i ożywia fermentację.

Proces ten był szeroko stosowany w Chianti, aż do pojawienia się zbiorników fermentacyjnych z kontrolowaną temperaturą. Z Toskanii technika rozprzestrzeniła się do Marche i Umbrii, gdzie jest czasami używana do dziś. W Marche technika ta jest najczęściej stosowana w przypadku win wytwarzanych z winogron Verdicchio, aby przeciwdziałać naturalnej goryczy winogron i dodać trochę słodyczy.

Zaletą Governo jest to, że pozwala uzyskać przyjemne i świeże wino o owocowym i lekko musującym charakterze. Pozwala na pełne zakończenie fermentacji pierwotnej i pomaga w rozwoju fermentacji jabłkowo-mlekowej, która może pomóc ustabilizować wino.

Sprawdź wina, polecane przez naszego sommeliera, wytwarzane zgodnie z metodą Governo.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium