Rzut oka na Kyoto Distillery i Ki No Bi gin

Ki no bi - Kyoto Dry Gin

Założona w 2014 roku The Kyoto Distillery to pierwsza w historii Japonii destylarnia dedykowana produkcji ginu. Inicjatorami jej powstania byli Noriko Kakuda Croll oraz David Croll i Marcin Miller - od 2006 roku zajmujący się selekcją, eksportem i dystrybucją najbardziej ekskluzywnych japońskich whisky - Chichibu, Hanyu i Karuizawa. Destylarnię zlokalizowano w typowym dla Kyoto, tradycyjnym drewnianym domu 'Machiya', który oryginalnie funkcjonował jako tartak, zachowując oryginalne elementy wnętrza, takie jak: gliniane ściany, drewniane belki oraz dachówki - co zapewnia wyjątkowy klimat. Stanowisko Master Distillera objął Alex Davies, posiadający kilkuletnie doświadczenie w gorzelniach Chase i Cotswold


 


Po dwóch latach badań i eksperymentów, w październiku 2016 roku, zadebiutował Ki No Bi Dry gin. "Ki No Bi" oznacza "piękno pór roku", co jest odniesieniem do 11 składników użytych w jego produkcji. Składniki te pogrupowano według smaku i aromatu na 6 kategorii: 'baza', 'cytrusy', 'herbata', 'zioła', 'ostrość' oraz 'owocowość i kwiatowość'. Zestawione w ten sposób botaniki są indywidualnie macerowane w spirytusie ryżowym, a następnie destylowane i zmieszane, z wykorzystaniem słynnej, miękkiej i niezwykle czystej wody z Fushimi - regionu słynącego z produkcji sake.

Większość botaników pochodzi z prefektury Kyoto i została wybrana we współpracy z „legendą” japońskiego przemysłu spirytusowego - Masamim Onishim. Za właściwą strukturę smaku odpowiada 'baza', którą stanową: jagody jałowca, korzeń irysa oraz zrębki drewna hinoki (cyprysika japońskiego). Nut 'cytrusowych' dostarczają cytryny oraz yuzu z okolic Ayabe, 'herbacianych' - zielona herbata Gyokuro z regionu Uji, 'ziołowych' - liście kinome oraz japoński pieprz Sanshō, 'ostrych' - imbir, a 'kwiatowo-owocowych' - liście bambusa i czerwonego Shiso z miejscowości Ohara. Wykorzystywany tutaj spirytus ryżowy charakteryzuje łagodna, niemal waniliowa słodycz, z delikatną nutą cytrusów oraz strukturą przypominającą umami.

Na wyposażeniu destylarni znajdują się dwa miedziane alembiki o pojemności 140- i 450-litrów. Każda partia destylatu kierowana jest najpierw do tzw. „blending tanku” na krótki "odpoczynek" umożliwiający harmonizację wody i alkoholu. Tak ustabilizowana mieszanina trafia następnie do kolejnego zbiornika - tzw. „marrying tank” o pojemności 10 000 litrów. Ten dość nietypowy i wyjątkowy, jak na gin, zabieg zbliżony jest do metody solera, w której to nowo przygotowane mieszanki łączy się z tymi wcześniejszymi. Dodaje on aksamitności i pomaga uzyskać regularność oraz spójność tekstury i smaku przed zabutelkowaniem.


Projekt butelki jest efektem współpracy z Kira Karacho - najstarszym japońskim atelier karakami (tradycyjnej techniki wytwarzania papieru dekoracyjnego z wykorzystaniem drzeworytu), założonym w Kyoto w 1624 roku oraz firmą Sakai Glass.

W aktualnej ofercie The Kyoto Distillery znajdziemy:

  • Ki No Bi Dry Gin - flagowy produkt gorzelni, butelkowany z mocą 45,7%;
  • Ki No Bi Dry Gin Sei produkowany jako tradycyjna wersja Navy Strength o mocy 54,5%, z innej proporcji poszczególnych botaników, przez co posiada intensywniejszy charakter;
  • Ki No Tea Dry Gin - o słodkawo-kremowym smaku, otrzymywany z unikalnej mieszanki herbaty Gyokuro oraz niewielkiej ilości herbaty Tencha, butelkowany z mocą 45,1%.

(źródło: Kyoto Distillery)

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Ki No Bi


KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium