Chablis

Chablis

Chablis to najbardziej znane francuskie, białe wino. Powstaje z odmiany chardonnay w najbardziej na północ wysuniętym regionie Burgundii, w departamencie Yonne. Nazwa wina pochodzi od miasteczka położonego w połowie drogi między Dijon; stolicą Burgundii a Paryżem. Ogromny wpływ na powstające tu wina ma gleba marglowa z wapiennymi skamieniałościami skorupiaków żyjących tu, gdy region był morskim dnem. Wina chablis odznaczają się charakterystyczną mineralnością i finezją niezrównanego krystalicznego tonu.

Apelacja Chablis obejmuje około 3600 hektarów upraw.

  1. 800 hektarów obejmują winnice Petit Chablis. Produkowane tu wina są rześkie, owocowe i powinny być spożywane na bieżąco do 2-3 lat po zbiorach
  2. 2000 hektarów winnice Chablis. Wino jest bardziej złożone niż Petit Chablis. Oprócz owocowości z dominującą nutą jabłek pojawiają się akcenty gruszki, pigwy, brzoskwini i minerałów.
  3. 700 hektarów to winnice Premieur Cru. Istnieje siedemdziesiąt dziewięć miejscowości, które są sklasyfikowane jako 40 Chablis Premier Crus. Są to parcele położone na najbardziej odsłoniętych zboczach, czyli tych wystawionych na południe i zachód, co pozwala owocom dojrzewać w pełni i sprawia że wina Premier Cru będą nieco delikatniejsze i bardziej skoncentrowane niż Chablis. Są to wina blado-żółte, z odcieniem zieleni, z wiekiem przechodzące w kolor złocisty. Najlepsze z nich posiadają subtelny bukiet kwiatów, świeżo skoszonej trawy, pigwy, a czasem orzechów.
  4. 100 hektarów to najbardziej cenione Grand Cru. Obejmują tylko siedem parcel położonych na stokach na prawym brzegu rzeki Serein: „Blanchot”, „Bougros”, „Les Clos”, „Grenouilles”, „Les Preuses”, „Valmur” i „Vaudésir”, o najlepszej ekspozycji i największej zawartości minerałów w glebie .

Wspaniałe wina z Chablis dobrze komponują się z foie gras, ostrygami, homarem, rybami, białym mięsem, drobiem. Ich czas leżakowania wynosi 10 do 15 lat.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium